Dieta w leczeniu chorób nowotworowych

Happy Kids plakat1.1 Czym jest nowotwór

Nowotwory są grupą chorób, powstałych w wyniku niekontrolowanej przez organizm mutacji genów nadających kod białkom. W następstwie mutacji, komórki dzielą się w sposób nie pozwalający na prawidłowe różnicowanie komórek. Innymi słowy mówiąc, jest to choroba zaburzająca prawidłowe rozmnażanie komórek, jednocześnie uniemożliwiająca prawidłową reakcji na bodźce z organizmu.

Dziedzina medycyny zajmując się walką z rakiem jest w szczególności onkologia. W stosunku do walki z chorobą nowotworową w czasie ostatnich lat zanotowano znaczący przełom, ze względu na zmianę spojrzenia na całość zagadnienia. Skupiono szczególną uwagę nie tylko nad walką z skutkami choroby, ale zaczęto obejmować obserwacją mnogość czynników towarzyszących chorobie min. otoczenie oddziaływające na chorego, dieta czy tryb życia.

W dzisiejszych czasach podejmując walkę z chorobą lekarze nakłaniają chorych również do aktywności fizyczne, zaniechania używania wyrobów tytoniowych, alkoholowych, kontrolowanie czasu snu czy zmianę sposobu odżywiania. Niektórzy wykazują nawet pozytywny wpływ radykalnych diet, pozwalających na zdolnościach do „samoleczenia” się organizmu, inni zaś twierdzą, że skuteczne jest leczenie antynowotworowe w tradycyjny sposób. Natomiast elementem łączącym zarówno zwolenników jak i sceptyków tradycyjnego leczenia, jest fakt, że prawidłowa dieta jest niewątpliwie elementem sprzyjającym w walce z chorobą.

 

1.2 Objawy choroby nowotworowej

Na dzień dzisiejszy medyna rozróżnia ponad 100 rodzajów nowotworów, które dzieli na łagodne i złośliwe.

Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej to min.:

bóle głowy, zmiany skórne i błony śluzowej, bóle jamy brzusznej, długotrwała gorączka, nagła i nie wyjaśniona utrata wagi czy powiększone węzły chłonne lub wyczuwalne guzki.

Wszystkie niepokojące zmiany powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem, ponieważ w ten sposób możemy sami sobie uratować życie. Wczesna wykrywalność choroby, ma zdecydowany wpływ na skuteczność leczenia choroby.

W przypadku choroby szczególnie istotna jest profilaktyka i obserwacja własnego ciała. Któż bowiem, może znać je lepiej niż my sami. Nie powinno się zapominać również o okresowych badaniach min. mammografem.

1.3 Czy dieta pomaga w terapii antynowotworowej.

Niezależnie czy ktoś popiera poglądy dotyczące „samoleczenia” organizmu czy też nie, zdecydowanie należy się zgodzić, że narzucenie sobie prawidłowej diety pomaga w walce z chorobą. Zapewniając w jadłospisie właściwą proporcję białek, węglowodanów ,tłuszczy i pozostałych składników odżywczych oraz odpowiednią jakość tych produktów, pomaga organizmowi w walce z chorobą. Dobrze przygotowane menu pozwala na skuteczną regenerację organizmu i zapewnia mu siłę do walki. Oczyszczenie organizmu z toksyn, również zwiększa skuteczność terapii, ponieważ leki mogą działać szybciej i nie napotykają na niepotrzebne bariery w organizmie.

Należy zawsze pamiętać, że każdy przypadek jest inny, musi być skonsultowany z lekarzem. Nikt nie powinien na podstawie, tego czy innego artykułu podejmować decyzji o sposobie leczenie. Artykuł ma charakter jedynie informacyjny.