Czy dieta pudełkowa się opłaca i gdzie zamawiać jedzenie?

Czym jest dieta pudełkowa?

quest1Dieta pudełkowa to nic innego, jak kilka posiłków – zazwyczaj 3-5, spakowanych w torbę dostarczone wprost pod Twoje drzwi. Posiłki te zawierający białka, tłuszcze, węglowodany oraz pozostałe składniki odżywcze. Wszystko to, co powinno zawierać domowe jedzenie. Największa różnica pomiędzy domowym jedzeniem, a przygotowywanym w kuchni dietetycznej, jest rygor przygotowania posiłku, zestawienia białek:węglowodanów:tłuszczy między sobą we właściwych proporcjach oraz wybór wysokiej jakości składników.

O kosztach jedzenia….

Przed wypowiedzeniem zdania, „ja tyle za jedzenie nie płacę ’’, warto wziąć kartkę i długopis, a następnie zastanowić  się nad wszystkimi miesięcznymi wydatkami na jedzenie. Zaczynając od zakupów przez drobne przyjemności, lunche i obiady w pracy, kończąc na dodatkach i przyprawach. Nie zapominajmy o czasie spędzonym w sklepie i pieniądze wydawanych na dojazdy. Okazuje się ,że catering dietetyczny kosztami zamyka często nasz domowy budżet na jedzenie, a nawet jeśli nie wiele go przekracza, pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w obecnych czasach jest na wagę złota.

Nie musimy zamawiać od razu jedzenia na cały rok, ani miesiąc. Diety można przedłużać co tydzień, lub zamawiać tylko na te dni kiedy wiemy, że może zabraknąć nam czasu na przygotowanie posiłku. Często wybierając tylko te dni jesteśmy wręcz w stanie zaoszczędzić, nie zamawiając do pracy np.pizzy lub nie robiąc zakupów na stacjach benzynowych, będąc w trasie. Możemy mieć również pewność, że zapewniamy naszemu ciału, „paliwo” wysokiej jakości, które daje nam energię na cały dzień.

Na co zwrócić uwagę wybierając catering?

072830-kariera6Catering dietetyczny w dzisiejszych czasach stał się opcją dostępną dla każdego przeciętnego człowieka, a nie tylko dla celebrytów z dużych miast. Co za tym idzie, powstaje coraz więcej nowych dostawców jedzenia. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru naszego partnera w zdrowym trybie życia.

Najważniejsze, aby określić swoje potrzeby, a następnie odpowiednio dobrać dostawcę.

Na początku warto ocenić wielkość firmy cateringowej. Będziemy wiedzieli czego możemy się po nich spodziewać. Przy wyborze cateringu, musimy pamiętać, że catering jest firmą, jak każda inna – budowlana, transportowa czy zakład  produkcyjny.

Każdy musi zdawać sobie sprawę, że zazwyczaj w małych firmach możemy liczyć na lepszą cenę diety/dzień, ale musimy liczyć się z tym, że nie ma w tych firmach profesjonalnego dietetyka, kucharzy oraz wyposażenia i procedur HACCP gwarantujących najwyższe wymagania higieniczne, a posiłki często jeżdżą tymi samymi autami co właściciel na co dzień. Plusem jest natomiast w większości przypadków kontakt bezpośrednio z właścicielem, a co za tym idzie możliwość wymuszenia na nim pewnych udogodnień. Często kończy się to jednak tym, że firma przestaje sobie radzić z tzw. „koncertem życzeń” klientów, przez co zaliczają częste wpadki.

Największe firmy charakteryzują się procesowym podejściem do firmy i klienta. Zazwyczaj oznacza to, że zamawiający w takich firmach może oczekiwać spełnienia wymagań higienicznych, ale firmy te celują w „minimalizm jakościowy”. Nie znaczy to, że jedzenie jest niskiej jakości, ale najniższej możliwej do przyjęcia, co i tak często związane jest z lepszym jedzeniem niż to kupowane w przysłowiowym markecie.

Wybierając firmę średniej wielkości powinniśmy oczekiwać spełnienia wymogów higienicznych HACCP , kadry składającej się min. z dietetyka i 2-3 kucharzy, zróżnicowanej diety, posiłków często przewyższających jakością największe firmy i elastycznego podejścia do klienta. Problemem jednak tych cateringów są często małe wpadki, wynikające najczęściej z braku procedur, ale dzięki temu firmy te są nastawione w kierunku konsumenta i mogą wykonywać ruchy  na które duże firmy nie mogą sobie pozwolić.

Wybraliśmy już wielkość firmy ,która powinna spełnić nasze oczekiwania. Co dalej?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zamówić jedzenie na pierwsze 5 dni w różnych cateringach i poddać je ocenie organoleptycznej i zdecydować ,który z dostawców jest najlepszy. Ale czym się kierować? Warto wykonać skalę oceny 1-10 i przyznać punkty za poszczególne elementy.

  1. Wygląd opakowania, szczelność zamknięcia, możliwość zabrania opakowania do pracy czy samochodu.
  2. Informacja na opakowaniu. Powinna zawierać informację o tym co jemy, jak przechowywać posiłki i o sposobie ich przyrządzania np.  „posiłek do podgrzania”.
  3. Przechodzimy do jedzenia. Otwieramy opakowanie … . Zobaczmy jak nasz posiłek wygląda, powąchajmy go i spróbujmy. Wygląd, zapach i smak to walory decydujące o naszym wyborze. Nie możemy zapominać jednak o tym, że jednorazowo coś mogło nam nie podejść np. przez to że nie lubimy jakiegoś składnika czy dania. Warto podejść wtedy do tematu profesjonalnie, ale o tym w dalszej części artykułu.
  4. Ocena posiłku pod kątem jakości składników. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, po prostu zadzwońmy do firmy i zapytajmy. Kontakt z klientem, kompletność i profesjonalizm odpowiedzi na zadane pytania to elementy, które również powinny brać pod uwagę podczas dokonywania wyboru. W końcu firma ma być naszym partnerem w drodze do zdrowego stylu życia lub realizacji celów: odchudzanie, poprawa osiągów, oczyszczanie organizmu itd.
  5. Dostawa. Element nie zwykle istotny. Decyduje on przecież o tym czy będziemy mieli co jeść w pracy. Jeżeli kurier się notorycznie spóźnia, lub w wyniku wypadków losowych nie ma możliwości odbioru diety osobiście w siedzibie firmy powinniśmy od razu odrzucić taką firmę. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy nasze dziecko lub my sami trafiamy w nocy do szpitala. Np. w wyniku złamania nogi podczas wieczornego treningu. Dlaczego mamy być pozbawieni jedzenia za które zapłaciliśmy i to w cale nie mało. Właśnie dlatego warto wybierać firmy miejscowe, a nie wożące jedzenie przez całą Polskę. Pamiętajmy również, że transportując jedzenie 300km, musi ono być wcześniej przygotowane, niż to przygotowywane na miejscu.

Jesteśmy gotowi do podjęcia decyzji i dokonania wyboru. Okazuje się jednak, że bardzo dobrze wypada firma, której jedzenie nam nie do końca podeszło. Warto dać im jeszcze jedną szansę i spytać u dostawcy czy istnieje możliwość wykluczenia z naszej diety poszczególnych składników, których nie lubimy. Jeżeli żaden catering nam nie podchodzi smakowo, zawsze można spytać o możliwość przygotowania diety indywidualnej, poprzednio podpartej konsultacjami i przygotowaniem menu wraz z klientem.