O piciu herbaty, czyli kilka słów o jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.

Herbata jako szlachetny napój posiada niezwykłą historię i tradycję jej picia. Dodatkowo ma niesamowite właściwości zdrowotne. Co warto o niej wiedzieć?

teacup-2325722_1920

Skąd wzięła się herbata?

Według legendy pierwszy napar herbaty pochodzi z 2373 r. p.n.e., jednak pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z X w. p.n.e. z Chin.

Około 550 roku n.e. mnisi nauczyli parzyć herbatę Japończyków, którzy w krótkim czasie uczynili z tego rytuału tradycję narodową, dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach.

To właśnie z Japonii pierwsza dostawa herbaty dotarła do Europy, co wydarzyło się ponad 1000 lat później, kiedy w 1610 roku żaglowce z liśćmi herbaty zawitały do portu w Amsterdamie. Od tego czasu Holendrzy objęli prym w handlu napojem z dalekiego wschodu. W drugiej połowie XVII w. do promowania napoju włączyli się Anglicy i to właśnie na dworze króla Karola II wprowadzono oficjalną godzinę picia herbaty, czyniąc z chwili przerwy tradycję narodową, która jest pielęgnowana do dziś.

Po popularyzacji picia bursztynowego napoju w całej Europie, herbata zaczęła napływać z różnych części świata, a w XIX w. światowe potęgi rozpoczęły prawdziwy wyścig „zbrojeń” w drodze do objęcia pozycji lidera w imporcie liści. Po próbie zagarnięcia rynku przez Amerykanów, w Europie rozpoczęto budowę specjalnych statków, tzw. kliperów herbacianych, które miały być szybsze i bardziej ładowne od jednostek żeglugi zza Pacyfiku.

Sposób pakowania herbaty, którą znamy z półek sklepowych, wymyślono na początku XX w. Najpierw zaczęto pakować liście w gazę, był to sposób przekazywania próbek herbaty kontrahentom firmy Thomasa Sullivana. Później zaczęto doskonalić opakowanie, tworząc znany nam dziś papier filtracyjny z herbatą spakowaną w jedną lub dwie komory.

Co daje nam picie herbaty?

W zależności od rodzaju i gatunku możemy wyróżnić różne właściwości napoju. Niewątpliwie picie herbaty zapewnia nam stan równowagi i ucztę dla zmysłów, dostarczając nam od kilkudziesięciu do nawet kilkuset różnych związków aromatycznych w jednej filiżance. Dzięki temu poprawia się nam samopoczucie i jesteśmy bardziej pogodni. Wpływ na nasz nastrój to jedno, ale co więcej możemy zyskać?

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory

Herbata dostarcza nam przeciwutleniacze, które mają zdolność do wiązania wolnych rodników, będących efektem ubocznym przemiany materii. Pozostałymi źródłami tego zagrożenia są m.in.: zła jakość powietrza i palenie tytoniu. Naukowcy udowodnili, że ludzie pijący regularnie herbatę znacznie rzadziej zapadają na choroby związane z nowotworami. Proces związany z eliminacją wolnych rodników przyczynia się również do poprawy odporności naszego organizmu.

Zmniejszenie ryzyka chorób serca i układu krwionośnego

Przeciwutleniacze zawarte w herbacie mają również inne właściwości. Według naukowców redukują one złogi wapnia odkładające się w naczyniach. Skutkuje to lepszą drożnością tętnic i nie zawężaniu się żył, co pozwala nam dłużej cieszyć się „sercem jak dzwon”.

Obniżanie poziomu cholesterolu

Jak dowodzą badania: przede wszystkim zielona herbata, ale również czarna pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi nawet o kilkanaście procent.

Poprawa wyglądu skóry

Kolejnym ważnym aspektem zawartości przeciwutleniaczy w herbacie jest ochrona komórek skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, które uszkadzają komórki powodując starzenie się, oparzenia słoneczne, a nawet raka skóry. Dodatkowa zawartość w herbacie takich składników jak witamina C i substancje mineralne zapobiegają i spowalniają proces tworzenia się zmarszczek.

Wszystkie te aspekty nadają herbacie miano ponadczasowego środka, wspomagającego ochronę przed niebezpiecznymi chorobami. Dodatkowo warto pamiętać, że kofeina zawarta w herbacie dostarcza nam energię do codziennego życia.